ציסטה בפה או בלסת

ציסטה בפה – מה זה בעצם?

מדובר בתהליך זיהומי, גידולי או התפתחותי שהורס את עצם הלסת ומחליף את העצם הבריאה ברקמה נוזלית או רקמה.
רוב הציסטות בלסתות הינן על רקע זיהומי ממקור שיניים שלא טופלו והזדהמו . פתח היציאה של החידקים מתוך שן דלקתית הינו חוד השורש שהינו החלק התחתון של השורש של השן שמהווה חיבור לעצם הלסת . כאשר שן אינה מטופלת חיידקים חודרים לעצם ויוצרים דלקת אשר מתפשטת ועם הזמן יוצרת שקיק מוגלתי שכאשר אינו מטופל יכול להגיע למימדים גדולים ואף לגרום להרחבה של הלסת עד לפריצת הזיהום מגבולות העצם אל חללים סמוכים כגון אזור תת ליסתי ובמקרים חמורים אף לאזור הצוואר ויותר מכך. מקרים אלו דורשים התערבות חרום . ציסטה בפה או בלסת מאובחנות בבדיקה שגרתית של רופא שיניים אשר מזהה אזור כהה בלסת ומפנה לברור למומחה לכירורגיית פה ולסתות . השלב הראשון באבחנה הינו לבצע הדמייה המדגימה את גודל הציסטה והאם מבנים  סמוכים מעורבים . ציסטות נרחבות יכולות לגרום למעורבות של עצב הלסת הנותן תחושה לשפה התחתונה או לפרוץ בלסת העליונה לחלל הסינוס המקסילרי.

בואו להתייעץ עם ד"ר מיכאל אבא,
השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם!

על פי גודל הציסטה ומידת מעורבות מבנים אנטומים סמוכים נקבע דרך הטיפול . ציסטות קטנות ניתן לכרות ולבצע אפיסקטומי ( קיטום חוד השורש המזוהם) ולשמר את השן המעורבת במידה וניתן. כאשר מדובר בציסטות גדולות יותר מבצעים תהליך של הקטנת הציסטה על ידי צינורית המוחדרת לחלל הציסטה לתקופה מסויימת בכדי להקטינה . תהליך זה מאפשר הקטנת הציסטה באופן הדרגתי ועוזר לשמור מבנים אנטומים מעורבים כגון עצב הלסת . לאחר הקטנת הציסטה מבצעים כריתה שלה. רוב הציסטות נשלחות לבדיקה במעבדה לצורך איפיון הציסטה וברור מקורה.
ציסטה בפה או בלסת יכולות להתפתח סביב כותרות שיניים כלואות במקרה זה יש צורך לעקור את השן המעורבת והציסטה הסובבת אותה. 
 
ישנן ציסטות המתפתחות ברקמה רכה בשפה התחתונה בלחי או ברצפת הפה. רוב הציסטות האלו הינן ממקור בלוטות רוק. כאשר ציסטה מתפתחת בשפה התחתונה היא נקראת Mucocele, זהו מצב שבו ישנה פגיעה בצנרת בלוטת רוק קטנה בשפה התחתונה ובמקום להפריש את הרוק אל תוך הפה הבלוטה מפרישה את הרוק מתחת לרירית ונוצרת ציסטה כחלחלה . ציסטה זו גורמת בעיקר אי נוחות על רקע נשיכות חוזרות או הפרעה אסטטית.

 

הטיפול במקרי ציסטה בפה או בלסת הינו – כריתת בלוטת הרוק המעורבת.
להתייעצות מהירה עם ד"ר מיכאל אבא
צרו קשר
שיחת ייעוץ ללא עלות
התייעצו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇