הרמת סינוס

הרמת רצפת הסינוס

הרמת סינוס היא פרוצדורה של השתלת עצם בלסת העליונה בתוך הסינוס, כאשר אין מספיק עצם לביצוע שתל רגיל. הסינוסים המהווים חלק ממערכת הנשימה, נמצאים בגולגולת מתחת ללחיים – ממוקמים מעל הלסת העליונה וגובלים בחלקו העליון של העין – ולהם תפקיד חשוב בחיזוק הגולגולת ובתהודה בדיבור (וזו הסיבה שכשיש סינוסיטיס, האף נשמע סתום).

 

בואו להתייעץ עם ד"ר מיכאל אבא,
השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם!

הרמה – על שם מה ?

כאשר אין מספיק עצם והשתל המוחדר עלול להיכנס אל תוך חלל הסינוס, עושים השתלת עצם בתוך הסינוס – הליך הנקרא הרמת סינוס. למה “הרמה” בעצם? כי במהלך הפעולה דוחפים ומרימים את רצפת הסינוס גבוה יותר, ומשתילים את העצם.

בניתוח מפרידים את הרירית (ממברנה) מרצפת הסינוס, ומתחת לרירית משתילים עצם. העצם היא עצם סינתטית מבנק עצם (יש עצמות שמקורן בבקר, בבני אדם, או סינתטיות לחלוטין), העוברת תהליך ביולוגי שבו כל החלבונים מוסרים, ולכן הגוף לא דוחה אותה. משך זמן הקליטה של העצם הוא בין 6 ל-9 חודשים.

שיטות שונות להרמת רצפת הסינוס

הרמת סינוס היא פעולה אותה מבצעים כ-30 שנה בעולם רפואת הפה, ומלבד הגישה הקלאסית יש היום שיטות מיוחדות לביצוע השתלת עצם בסינוס, כגון שיטה זעיר-פולשנית שבהן נעשה שימוש באנדוסקופ לצורך ביצוע הפעולה. בשיטה זו, הרמת סינוס פתוחה נעשית על-ידי חלונית קטנה בדופן הצדדית של הסינוס, שדרכה מפרידים בעדינות את הרירית מהסינוס, ומחדירים את העצם מתחת לרירית.

הרמת סינוס סגורה מתבצעת כאשר כמות העצם שרוצים להוסיף מועטה, ואז לא צריך הפרדה של הרירית, אלא ניתן להשתיל עצם דרך הקדח של השתל – דבר המונע את הצורך בפתיחת חלון נוסף. ברוב המקרים ניתן לבצע יחד עם הרמת סינוס גם שתלים, אולם הדבר תלוי בכמות העצם והיציבות הראשונית של השתלים. כאשר יש מעט מאוד עצם (פחות מ-3 מילימטרים), מבצעים את הרמת הסינוס קודם, ממתינים ורק לאחר קליטת העצם מבצעים את השתלים.

בכדי לשפר את הריפוי במקרים קיצוניים (מעט מאוד עצם, הרמת סינוס קודמת שנכשלה, או קרעים של הרירית), ניתן להשתיל גורמי גדילה מהמטופל. בתהליך, נלקח מהמטופל דם שעובר תהליך בו מרכזים תאים וגורמי גדילה שיוצרים זירוז של תהליך יצירת העצם, ומשתילים לתוך חלל הסינוס. פעולה מסוג זה היא פעולה עדינה ומורכבת המצריכה מיומנות וניסיון, ולכן מומלץ לבצע אותה אצל איש מקצוע שעבר התמחות מתאימה בתחום.

מה צריך לדעת לפני טיפול הרמת סינוס?

מכיוון שזהו אזור הקשור לרירית הנשימה, עלולים להתפתח זיהומים הקשורים בסינוס המקסילרי. אנשים רבים סובלים מסינוסיטיס,
ובהתאם לכך, חייבים לוודא שמצב הסינוס תקין לפני ביצוע ההשתלה, על-ידי תשאול וצילום סיטי מיוחד.
במידה ויש דלקת בסינוס, יש לטפל בה לפני הפרוצדורה.

 

סינוסים: חשיפת תפקידם במבנה הפנים שלך

הסינוסים, אותם חללים חלולים בתוך עצמות הפנים שלך, ממלאים תפקיד מכריע אך לעתים קרובות מתעלמים ממנו בשמירה על הבריאות הכללית שלך. שניים מהחללים הללו נמצאים ממש מעל הלסת העליונה, מחוברים לחלל האף דרך פתחים קטנים בכל צד. למרות שהם קשורים בדרך כלל לתפקודי נשימה, הם גם משפיעים על בריאות השיניים בצורה משמעותית.

פענוח ניתוח הרמת סינוס: פלא דנטלי

היכנסו לעולם בריאות הפה ולהליך המסקרן המכונה “הרמת סינוס“. טכניקה כירורגית זו באה לידי ביטוי כאשר מטופלים זקוקים להשתלת שיניים, אך מתמודדים עם האתגר של עצם לא מספקת בלסת העליונה. המטרה היא ליצור בסיס יציב להשתלות שיניים עתידיות על ידי השתלת עצם או שימוש בתחליפי עצם באזור הלסת העליונה האחורית.

הקסם של השתלות שיניים טמון ביכולתם להחזיר חיוכים גם לאחר אובדן שיניים עקב תאונות, מצבים בריאותיים או מחלות חניכיים. בניגוד לשיניים מלאכותיות נשלפות, שתלים מציעים פתרון קבוע שמרגיש ונראה כמו שיניים טבעיות.

כאשר לעצם הלסת חסר הגובה והרוחב הדרושים באזור ההשתלה המיועד, מתעוררים חששות בקרב הרופאים לגבי כדאיות ההשתלה. במצבים שבהם היעדר עצם מאיימת על יציבות השתל לאורך זמן, הרמת סינוס הופכת הכרחית. בהליך זה, תחליף עצם מוכנס בעדינות מתחת לרירית הרקמה הרכה של הסינוס, ויוצר בסיס מוצק להשתלה עתידית.

צלילה עמוקה יותר: שני הפנים של ניתוח הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס, בעודו סטנדרטי, מתאים לנסיבות הייחודיות של כל מטופל. כאן אנו חושפים את השיטות הכפולות המופעלות בתהליך טרנספורמטיבי זה:

הגישה הסגורה: אפשרות עדינה יותר

השיטה הסגורה מתאימה למקרים עם חסרים קלים בעצמות, בדרך כלל בטווח של שני מילימטרים. פתח קטן נוצר דרך הלסת במקום של השן החסרה. דרך פתח זה, תחליף עצם נלחץ בעדינות לתוך הסינוס. היופי בגישה זו טמון בפוטנציאל שלה להשתלה מיידית, חסכון בזמן למטופלים וביקורים נוספים.

הסאגה הפתוחה: מורכבת אך בעלת השפעה

לחוסרים נרחבים בעצמות, שיטת הרמת הסינוס הפתוחה תופסת את מרכז הבמה. הליך מורכב זה מחייב פתיחת “חלון” חיצוני בלסת העליונה, המאפשר גישה לסינוס. דרך שער זה, תחליף עצם מלאכותי מוצא את מקומו בתוך חלל הסינוס. ההמתנה לתהליך יצירת תאי העצם המופלא של הגוף היא המפתח, כאשר ספיגת העצם מסתיימת לאחר כחצי שנה. לאחר שתהליך זה מסתיים, הדרך פנויה לביצוע השתלת שיניים.

חשיפת הסכנות: ההשלכות של אובדן שיניים

בין אם מולד, עקב תאונות או מחלה, מחסור בעצם הלסת מהווה סיכונים החורגים מעבר לאסתטיקה בלבד. מחלות חניכיים, במיוחד, יכולות להוביל גם לאובדן שיניים וגם לאובדן עצם. ללא תמיכה של שיניים, העצם עוברת ספיגה, מה שמחייב התערבות של תחליפי עצם.

הסיכון עולה ככל שחולף הזמן לאחר אובדן שיניים, כאשר אובדן עצם הולך ומעמיק והצורך בניתוח הרמת סינוס עשוי לצוץ. שיניים סמוכות עשויות גם להזיז, וליצור חריצים להצטברות מזון וחיידקים, ובכך להגביר את הסיכון לעששת ומחלות חניכיים.

פענוח גורם הפחד: מדוע שיניים אחוריות עליונות דורשות תשומת לב

אזור השיניים האחוריות העליונות טומן בחובו חששות של חוסר יציבות של השתל עקב עצם לא מספקת או חדירת סינוס בשוגג, המוביל לדלקת או “סינוסיטיס”. כהליך נפוץ, תוצאות מוצלחות תלויות בציוד רפואי איכותי ובמומחיות של רופא השיניים הנבחר.

 

הרמת סינוס

ספירת דקות: מסגרת הזמן של ניתוח הרמת סינוס

בהליך קצר יחסית הנמשך כחצי שעה, ניתוח הרמת סינוס עושה את הקסם שלו. עם זאת, מסגרת זמן תמציתית זו אינה פוגעת ביעילותו בהצערת בריאות הפה.

הכנה להצלחה: הנחיות ומבחנים

לפני היציאה למסע הרמת סינוס, ממתינה שורה של בדיקות והערכות:

צילום פנורמי.
* סריקת CBCT של הלסת העליונה.
* סיכום רפואי מקיף מרופא המשפחה המפרט תרופות רגילות.
* הסרת אבנית על ידי רופא השיניים לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח כדי להפחית את הסיכון לזיהום.

 

ניווט בנתיב לאחר ניתוח: ציפיות ואמצעי זהירות

התוצאות של הניתוח מתפתחות עם תופעות לוואי אופייניות שלרוב חולפות תוך שבוע עד עשרה ימים. בעוד שהרדמה מקומית מבטיחה ניתוח ללא כאבים, התאוששות לאחר הניתוח עשויה להיות כרוכה באי נוחות, מה שמצדיק ייעוץ לטיפול בכאב מרופא השיניים שלך.

דימום מהנחיריים עלול להתרחש ביום הראשון, מטופל על ידי מיקום עדין של צמר גפן בנחיר. ניתן להקל על נפיחות וחבורות, הנפוצות במהלך ההתאוששות, על ידי מריחת קרח לסירוגין.

ב-24 השעות הראשונות, מומלץ להשתמש במזונות רכים, בעוד שמונעים נוזלים ומזונות חמים. צחצוח שיניים פנימה

האזור נדחה, ויש לגשת בזהירות לשיעול או התעטשות כדי למנוע סיבוכים.

השבועיים הראשונים דורשים הימנעות מעישון, אלכוהול ומאמץ גופני. כמו כן יש להימנע מכיפוף הראש כלפי מטה.

שמירה על זהירות: החודש הראשון שלאחר הניתוח

במהלך החודש הראשוני, עדיף לדחות ניפוח האף, נגינה בכלי נשיפה ופעילויות כמו טיסה או צלילה. אמצעי זהירות אלה מבטיחים ריפוי מיטבי ומסע חלק לעבר בריאות הפה משוחזרת.

הרמת סינוס  מדריך מקיף

בתחום ניתוחי הפה והשיקום, המשמעות של ניתוח הרמת סינוס . הליך זה מהווה חבל הצלה עבור אלה המתמודדים עם מחסור בעצם בלסת העליונה, ומציע דרך להשתלה מוצלחת וחיוך קורן.

חקור את האלמנטים החיוניים: מקדם ניתוח להתאוששות

חשיבותו של ניתוח הרמת סינוס בולטת עוד יותר כאשר בוחנים את פרטיו. מהדרישות המוקדמות לפני הטיפול ועד לשלבים החיוניים שלאחר הניתוח, הבנה מקיפה סוללת את הדרך להחלמה מוצלחת.

האבולוציה של רפואת השיניים: הצצה לטכניקות מודרניות

בעשורים האחרונים, רפואת השיניים הייתה עדה להתקדמות מדהימה. חומרי טיפול משופרים, נהלים יעילים וטכנולוגיה פורצת דרך שינו את התחום. פריצת דרך אחת כזו היא השתלת שיניים, שחוללת מהפכה בחיוכים על ידי הצעת חלופות בעלות מראה טבעי לגשרים ותותבות.

מעבר לאילוצים אנטומיים: ניתוח הרמת רצפת סינוס

לאלו שמתחבטים עם מגבלות אנטומיות, במיוחד באזור השיניים האחוריות העליונות, הפלא של ניתוח הרמת רצפת סינוס נחלץ להצלה. הליך שגרתי זה מעלה את גובה העצם, יוצר מקום להשתלת שיניים.

לחבק את העתיד: המסע לעבר חיוך קורן

כוחו של ניתוח הרמת סינוס טמון ביכולתו לכבוש אתגרים הקשורים לעצם, לשנות חיוכים וחיים. ככל שבריאות השיניים ממשיכה להתפתח, ניתוח הרמת סינוס מהווה עדות להתקדמות המתמדת של רפואת השיניים.

מוכן לקחת את הקפיצה: התחלת הטיפול שלך

הדרך לבריאות הפה המחודשת מתחילה בצעד פשוט – הזמנת תור. עם האפשרויות הזמינות, אתר האינטרנט או שיחה ישירה למרפאה הקרובה אליכם, היציאה למסע אל עבר חיוך זוהר יותר קלה מאי פעם.

צא לשינוי החיוך שלך: חקור הרמת סינוס

ככל שעולם רפואת השיניים מתקדם, ניתוח הרמת סינוס מתגלה כמגדלור של תקווה עבור אלה המבקשים להתגבר על מחסור בעצמות ולהחזיר את החיוכים הקורנים שלהם. מהבנת המורכבויות של ההליך ועד לניווט במסע ההחלמה, אימוץ הכוח הטרנספורמטיבי של ניתוח הרמת סינוס יכול להיות המפתח שלך לחיוך בטוח.

הרמת סינוס
להתייעצות מהירה עם ד"ר מיכאל אבא
צרו קשר
שיחת ייעוץ ללא עלות
התייעצו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇