הרמת סינוס

הרמת רצפת הסינוס

הרמת סינוס היא פרוצדורה של השתלת עצם בלסת העליונה בתוך הסינוס, כאשר אין מספיק עצם לביצוע שתל רגיל. הסינוסים המהווים חלק ממערכת הנשימה, נמצאים בגולגולת מתחת ללחיים – ממוקמים מעל הלסת העליונה וגובלים בחלקו העליון של העין – ולהם תפקיד חשוב בחיזוק הגולגולת ובתהודה בדיבור (וזו הסיבה שכשיש סינוסיטיס, האף נשמע סתום).

 

בואו להתייעץ עם ד"ר מיכאל אבא,
השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם!

הרמה – על שם מה ?

כאשר אין מספיק עצם והשתל המוחדר עלול להיכנס אל תוך חלל הסינוס, עושים השתלת עצם בתוך הסינוס – הליך הנקרא הרמת סינוס. למה “הרמה” בעצם? כי במהלך הפעולה דוחפים ומרימים את רצפת הסינוס גבוה יותר, ומשתילים את העצם.

בניתוח מפרידים את הרירית (ממברנה) מרצפת הסינוס, ומתחת לרירית משתילים עצם. העצם היא עצם סינתטית מבנק עצם (יש עצמות שמקורן בבקר, בבני אדם, או סינתטיות לחלוטין), העוברת תהליך ביולוגי שבו כל החלבונים מוסרים, ולכן הגוף לא דוחה אותה. משך זמן הקליטה של העצם הוא בין 6 ל-9 חודשים.

שיטות שונות להרמת רצפת הסינוס

הרמת סינוס היא פעולה אותה מבצעים כ-30 שנה בעולם רפואת הפה, ומלבד הגישה הקלאסית יש היום שיטות מיוחדות לביצוע השתלת עצם בסינוס, כגון שיטה זעיר-פולשנית שבהן נעשה שימוש באנדוסקופ לצורך ביצוע הפעולה. בשיטה זו, הרמת סינוס פתוחה נעשית על-ידי חלונית קטנה בדופן הצדדית של הסינוס, שדרכה מפרידים בעדינות את הרירית מהסינוס, ומחדירים את העצם מתחת לרירית.

הרמת סינוס סגורה מתבצעת כאשר כמות העצם שרוצים להוסיף מועטה, ואז לא צריך הפרדה של הרירית, אלא ניתן להשתיל עצם דרך הקדח של השתל – דבר המונע את הצורך בפתיחת חלון נוסף. ברוב המקרים ניתן לבצע יחד עם הרמת סינוס גם שתלים, אולם הדבר תלוי בכמות העצם והיציבות הראשונית של השתלים. כאשר יש מעט מאוד עצם (פחות מ-3 מילימטרים), מבצעים את הרמת הסינוס קודם, ממתינים ורק לאחר קליטת העצם מבצעים את השתלים.

בכדי לשפר את הריפוי במקרים קיצוניים (מעט מאוד עצם, הרמת סינוס קודמת שנכשלה, או קרעים של הרירית), ניתן להשתיל גורמי גדילה מהמטופל. בתהליך, נלקח מהמטופל דם שעובר תהליך בו מרכזים תאים וגורמי גדילה שיוצרים זירוז של תהליך יצירת העצם, ומשתילים לתוך חלל הסינוס. פעולה מסוג זה היא פעולה עדינה ומורכבת המצריכה מיומנות וניסיון, ולכן מומלץ לבצע אותה אצל איש מקצוע שעבר התמחות מתאימה בתחום.

מה צריך לדעת לפני טיפול הרמת סינוס?

מכיוון שזהו אזור הקשור לרירית הנשימה, עלולים להתפתח זיהומים הקשורים בסינוס המקסילרי. אנשים רבים סובלים מסינוסיטיס,
ובהתאם לכך, חייבים לוודא שמצב הסינוס תקין לפני ביצוע ההשתלה, על-ידי תשאול וצילום סיטי מיוחד.
במידה ויש דלקת בסינוס, יש לטפל בה לפני הפרוצדורה.

 
להתייעצות מהירה עם ד"ר מיכאל אבא
צרו קשר
שיחת ייעוץ ללא עלות
התייעצו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇