טיפול שיניים בהרדמה מלאה \ בסדציה

מהי סדציה?

סדציה היא סוג של טשטוש הכרתי (ולא בהרדמה מלאה) המבוצע על-ידי החדרת חומרי הרגעה דרך הוריד, המנטרלים את תחושת הכאב והזמן לחלוטין. הפעולה מבוצעת על-ידי רופא מרדים שנוכח לאורך כל הטיפול, ומצריכה ציוד מיוחד כמו מכשור ייעודי  המנטר את פעילות הלב, מד-חמצן המנטר את הנשימה ומכשור תומך נוסף.

מה מרגישים תחת טשטוש?

מצב תת-הכרתי, תחושה של בין ערות לשינה ורגיעה עמוקה. תחושת הזמן מיטשטשת, והחרדה הכרוכה בטיפול אינה מורגשת כלל. בתום טיפול שיניים בסדציה המטופל מתעורר מיד, יכול לקום וללכת תוך השגחה כמובן, ולאחר כחצי שעה של התאוששות, הוא רשאי ללכת הביתה. המטופל לא זוכר את מהלך הטיפול.

בואו להתייעץ עם ד"ר מיכאל אבא,
השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם!

למי זה מתאים?

טיפול שיניים בסדציה או ״בשפת העם״ טשטוש, מתאימה לאנשים החשים חרדה מטיפול, או במקרים בהם יש צורך בביצוע פעולות כירורגיות מורכבות העלולות לגרום לתחושת אי נוחות, או שצפויות להימשך זמן ארוך. אחוז גבוה מהאוכלוסייה דוחים או נמנעים מטיפולי שיניים בשל חרדה מטיפול שיניים באופן כללי, ובפרט כאשר מדובר בפעולות כירורגיות מורכבות כמו שתלים דנטליים והשתלות עצם מורכבות. החוששים מטיפול אפילו מוצאים עצמם דוחים טיפולים כירורגיים הקשורים לזיהומים שונים בחלל הפה, העלולים להיגרם משן בינה כלואה, מזיהום שנגרם משן מזוהמת או מציסטה. כאשר מדובר בדחייה של טיפולים כירורגיים נחוצים (שיני בינה כלואות, כריתה של ציסטות, ביופסיות וכו’), הדבר יכול להגיע עד כדי זיהומים קשים הדורשים אשפוז ולעיתים אף לסכנת חיים.

כאמור, סדציה מתאימה לטיפולים ארוכים, כך ניתן למשל לבצע את עקירת כל שיני הבינה תוך מפגש אחד, במקום לעקור כל שן בנפרד – הליך הדורש מספר מפגשים, אי-נוחות, התאוששות, נטילת אנטיביוטיקה, לקיחת ימי חופש ועוד.
כמו כן, ישנם טיפולי שיניים כירורגיים או ניתוחי פה ולסת עדינים שבהם מעורבים עצבים, שמומלץ לבצע אותם תחת סדציה, משום שהם מצריכים דיוק רב מצד הרופא ושיתוף פעולה מצד המטופל. לדוגמא ניתוח של הזזת עצב – ניתוח מיקרו-כירורגי שבו מזיזים את העצב של הלסת כדי לעשות שתלים במקרים של חוסר עצם בלסת התחתונה, או במקרים של עקירות שיני בינה הקרובות לעצב הלסת.

ניתוח הרמת סינוס פתוחה, הינו מצב נוסף אשר ניתן לשקול בו שימוש בסדציה. במהלך הניתוח מתבצעת פעולה עדינה מאוד של הפרדה של הממברנה של הסינוס והחדרת שתלים, כאשר פעולה זו מצריכה עדינות רבה מצד המנתח, ותזוזות של המטופל יכולות להכשיל את הפעולה.

טיפול שיניים בסדציה לפעמים מתבצע כאשר מדובר בחולים בסיכון גבוה, ואנו מעוניינים בניטור צמוד של הרופא המרדים. הסדציה מומלצת אף לחולים סובלים מלחץ דם גבוה או בעיות לב, וזאת כיוון שהיא מפחיתה את התגובות הפיזיולוגיות לחרדה.  

מומחה פה ולסת פרטי - ד

האם סדציה מתאימה גם לילדים?

ניתן לעשות סדציה מגיל 5, במקרים בהם יש חרדה קשה, התנגדות או חוסר שיתוף פעולה מצד הילד, וכן כדי לגרום לטיפול להיזכר כחוויה נעימה ככל האפשר. כמו כן, סדציה מתאימה לילדים במקרים מורכבים יותר, כגון חשיפת שיניים כלואות בטיפול אורתודנטי.

מה ההבדל בין סדציה לגז צחוק?

גז צחוק הוא טשטוש קל מאוד, ומתאים למקרים קלים של חרדה.

מה צריך לדעת לפני שעושים טיפול תחת סדציה?

טיפול בסדציה מצריך הכשרה מיוחדת מצד הרופא המנתח. רק רופאים אשר עברו הכשרה מיוחדת או מומחים לכירורגיית פה פנים ולסתות, אשר באופן טבעי מוכשרים לעבודה בסביבה של חדר ניתוח, יכולים לבצע טיפולים בסדציה. טיפול תחת סדציה מצריך צום של כ-6 שעות, ולאחריו אסור לנהוג. בתום הטיפול, יש להישאר כחצי שעה להשגחה ולאחר מכן ניתן ללכת הביתה ואין צורך באשפוז.

יש לציין כי הטיפול בסדציה נעשה יחד עם רופא מרדים המנטר כל הזמן את המטופל. לפני הטיפול בסדציה מתבצעת הערכה מקדימה של המנותח כולל בדיקות דם, משקל, תרופות ועוד.

באילו מקרים לא מומלץ לעשות טיפול בסדציה?

במקרים בהם הטיפול/הניתוח עלול להיערך שעות ארוכות, או במקרים בהם המצב הבריאותי של המטופל אינו תקין. במקרים אלו נשקול ביצוע של הטיפול בהרדמה כללית, המאפשרת שליטה טובה יותר על נתיב האוויר. בנוסף, לא ניתן לבצע סדציה במקרים בהם המטופל סובל ממשקל יתר (ואז מוכנס צינור לקנה הנשימה), או במקרים בהם קיימת סכנה לנתיב האוויר.

 
להתייעצות מהירה עם ד"ר מיכאל אבא
צרו קשר
שיחת ייעוץ ללא עלות
התייעצו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ 👇